Blogger Widgets

Bogdan Borusewicz w Dolnym Wrzeszczu

9 sierpnia 2011

Dzielnicę odwiedził Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP. W trakcie spotkania, w ciągu 2 godzin, odwiedziliśmy podziemia II LO, ulicą Gołębią i Kilińskiego przeszliśmy do „indiańskiej wioski” Nad Stawem, obejrzeliśmy historyczny Staw Browarny, Park Kuźniczki, ulice: Wajdeloty, Saperów, Kubacza, Mierosławskiego, Hallera, Reja, Kochanowskiego, Klonowicza i Mickiewicza. Byliśmy m.in. w miejscach, w których Bogdan Borusewicz mieszkał (bądź się ukrywał w stanie wojennym) – przy ul. Grażyny i Waryńskiego. 
Główny wątkiem wędrówki była historia Dzielnicy w powiązaniu z gospodarowaniem przestrzenią i urodą „niskopiennej” zabudowy, jak również sprawy społeczne Dzielnicy. 
Rozmawialiśmy m.in. o:
- ochronie dzielnicy przed zabudową wielkimi obiektami wzdłuż SKM,
- rewitalizacji Stawu Browarnego w oparciu o istniejącą dokumentację architektoniczną,
- postulacie usunięcia Drogi Czerwonej z planów zagospodarowania Miasta,
- dziedzictwie Polonii Wolnego Miasta Gdańska oraz przyszłym stworzeniu dokumentacji historycznej Dolnego Wrzeszcza,
- przypadającej za rok 90 rocznicy powołania w Wolnym Mieście Gdańsku polskiego klubu sportowego Gedania i wątpliwościach związanych z zagospodarowaniem terenu klubowego,
- postulacie zagospodarowania obiektu Uniwersytetu Gdańskiego przy Al. Legionów m.in. na cele związane z ekspozycją dorobku Polonii i życiem społecznym dzielnicy,
- nakładach ponoszonych przez Miasto Gdańsk na cele Dzielnicy, w tym o kluczowej inwestycji – moście na ul. Kochanowskiego/Reja,
- programie „Energia w dzielnicach” zmierzającym do oszczędności energii z równoczesną poprawą estetyki i zachowaniem walorów architektonicznych Dzielnicy.

Pan Marszałek wykazał duże zainteresowanie sprawami Dzielnicy i zadeklarował współpracę w przyszłych przedsięwzięciach Rady.

Relacja fotograficzna ze spaceru ukazała stronie ibedeker.pl w materiale ► "Bogdan Borusewicz po latach odkrywa Dolny Wrzeszcz"

Spotkanie odbyło się na zaproszenie członków Rady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz