Blogger Widgets

Budżet obywatelski - wyniki głosowania

29 marca 2012
W głosowaniu nad propozycjami budżetu obywatelskiego w Dolnym Wrzeszczu udział wzięło 219 osób. Mieszkańcy zaakceptowali realizację trzech projektów:
50.000 zł przeznaczonych przez Radę Dzielnicy do rozdysponowania przez mieszkańców zostanie przeznaczonych w pierwszej kolejności na zagospodarowanie Placu Biskupa Edwarda O'Rourke (do poziomu 45.000 zł).  Pomysłodawcą projektu jest Pani Anna Podsiadłowska.  

Pierwsze echa

30 marca 2012
Na łamach Trójmiasto.pl ukazał się artykuł Jakuba Knery dotyczący wyników głosowania w Dolnym Wrzeszczu:
Zapraszamy do udziału w dyskusji pod artykułem.

Największym poparciem mieszkańców cieszyła się inicjatywa rewitalizacji parku na Placu Biskupa O'Rourke (między ulicami Mickiewicza, Kochanowskiego i Klonowicza). Pełne wyniki głosowania na specjalnej stronie Rady Dzielnicy >>

"Polak tu był" - spotkanie sycylijskie

29 marca 2012
„Polak tu był” - taki tytuł nosi relacja z podróży po Sycylii śladami polskich artystów. Bibliteka WMBP, Filia Nr 18 zaprasza na spotkanie z Ewą Cichocką- dziennikarką, podróżniczką.
Spotkanie odbędzie się w dniu 29.03.2012 r. o godz. 17.00, Wrzeszcz, Manifestu Połanieckiego 32/34 - w bibliotece. Pani Ewa Cichocka prezentowała efekty swojej podróży także na tegorocznych "Kolosach" (Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy, Artystów) w Gdyni.

Głosowanie nad budżetem obywatelskim

28 marca 2012

Głosowanie propozycji do budżetu obywatelskiego Dolnego Wrzeszcza odbędzie się w czwartek, 29 marca, w godz. 16.30-19.00:
  • w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Manifestu Połanieckiego 36,
  • w Szkole Podstawowej  nr 24 przy ul. Lilli Wenedy 19,
  • w Gimnazjum nr 25 przy ul. Kościuszki 8b (przy przychodni, dawniej Szkoła Podstawowa nr 31).

Prezentacja projektow zgloszonych do budzetu obywatelskiego

27 marca 2012
W II Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie prezentujące projekty przedstawione do sfinansowania ze środków Rady Dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Można było zadawać pytania autorom propozycji. Zaprezentowanych zostało łącznie 12 projektów, z których 11 zostanie poddanych głosowaniu (dwa projekty zostały połączone przez autorów w jeden).
Zdjęcia (można powiększyć) dodane zostały po głosowaniu.

Rocznica śmierci ks. Komorowskiego

22 marca 2012
Dziś mija rocznica męczeńskiej śmierci księdza Bronisława Komorowskiego, pierwszego proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika. Ks. Komorowski został zamordowany 22 marca 1940, w Wielki Piątek, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.

W uroczystościach poświęconych pamięci ks. Komorowskiego uczystniczyły przedstawicielki Rady Dzielnicy: Ewa Lieder - przewodnicząca Zarządu Dzielnicy i Halina Piotrowska, radna, wzięły udział w mszy św. i złożyły kwiaty przed pomnikiem przy placu noszącym imię księdza. Na łamach "Dziennika Bałtyckiego" ukazał się krótki artykuł poświęcony ks. Komorowskiemu.

Głosowanie w sprawie budżetu obywatelskiego 29 marca

19 marca 2012
Jeszcze tylko do piątku, 23 marca, można zgłaszać w dolnowrzeszczańskich bibliotekach propozycje projektów do budżetu obywatelskiego w Dolnym Wrzeszczu. Wszystkie zgłoszone projekty zostaną zamieszczone na stronie rady dzielnicy. 
Zostaną one także zaprezentowane na spotkaniu w II LO (ul. Pestalozziego 7/9) we wtorek, 27 marca, które rozpocznie się o godz. 18.00 i na które serdecznie zapraszamy!
Dwa dni później, w czwartek, 29 marca, odbędzie się głosowanie, którego celem jest wybór najlepszych projektów.

Jak zgłosić projekt w ramach budżetu obywatelskiego?

11 marca 2012
Jeżeli masz pomysł na projekt, który chciałabyś lub chciałbyś, aby został zrealizowany ze środków z budżetu obywatelskiego w Dolnym Wrzeszczu, wówczas pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy temat projektu mieści się w kompetencjach rady dzielnicy. Propozycje projektów mogą dotyczyć następujących tematów: edukacja, kultura, sztuka, działania społeczne, mała architektura i zieleń. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój projekt leży w zakresie kompetencji rady dzielnicy, możesz przyjść na jedno ze spotkań w ramach budżetu obywatelskiego lub napisać do zarządu dzielnicy (adresy email są tutaj).
Projekty opisuje się według formularza, który jest do pobrania tutaj. W opisie projektu należy krótko przedstawić, czego dotyczy projekt, dlaczego jest potrzebny, komu będzie służył, a także podać jego szacunkowy koszt. Sporządzenie kosztorysu lub opisanie projektu może czasem nie być łatwe, możesz wówczas przyjść na spotkanie 15 marca, do szkoły podstawowej nr 24, przy ul. Lilli Wenedy 19, którego celem jest właśnie opracowywanie projektów. Spotkanie zacznie się o godz. 18.00. W razie potrzeby, możesz także skontaktować się z zarządem dzielnicy.
Do każdego z projektów niezbędne jest zebranie co najmniej 10 podpisów poparcia od mieszkańców Dolnego Wrzeszcza. Lista do zbierania podpisów jest do pobrania tutaj. Jedna osoba może podpisać się pod kilkoma projektami. Podpisy pod projektami można zbierać na spotkaniach w ramach budżetu obywatelskiego.
Gotowe opisy projektów, wraz z listą podpisów, składa się w jednej z dwóch bibliotek publicznych, które znajdują się na terenie Dolnego Wrzeszcza – jedna znajduje się przy ul. Manifestu Połanieckiego 32, a druga przy ul. Joachima Lelewela 21. Ostateczny termin składania projektów to 23 marca (do zamknięcia bibliotek). Niezbędne jest także przesłanie projektu w wersji elektronicznej na adres: dolny.wrzeszcz@gmail.com
Zgłoszone projekty zostaną zamieszczone na stronie Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, a następnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców 29 marca.

Identyfikatory na EURO 2012

9 marca 2012
W dniach 10, 14, 18, 22 czerwca 2012 r. w dzielnicach Letnica i Młyniska oraz w okolicach ulic: Słowackiego, Jana z Kolna, a w Dolnym Wrzeszczu Kościuszki i Kochanowskiego obowiązywać będą strefy wyłączone z ruchu kołowego (4 godziny przed meczem oraz ok. 3 godzin po meczu),
Wjazd samochodem do stref - wyłącznie dla mieszkańców po okazaniu specjalnego identyfikatora.
Wyrabianie bezpłatnych identyfikatorów:
od 16 kwietnia do 18 maja
(w dni robocze – pn., wt., czw., pt. 9.00-14.00 , śr. 9.00-16.30):
  • Dział Komunalnych Nieruchomości Lokalowych GZNK, ul. Dyrekcyjna 6,
  • BOM nr 6: ul. Batorego 12,
  • BOM nr 8: ul. Śniadeckich 12,
  • BOM nr 9: ul. Na Zaspę 31,
Wymagane dokumenty: dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający zamieszkanie pod konkretnym adresem w konkretnej strefie (np. dowód osobisty, umowa najmu, imienne rachunki za media).
Dodatkowe informacje: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, tel. 58 52 44 522 od pon. do pt. w godz. 7.30-14.30, mail: euro@zdiz.gda.pl.
WAŻNE! Identyfikator nie gwarantuje wjazdu do stref. Decyzja o pozwoleniu na wjazd podejmowana będzie na bieżąco przez funkcjonariuszy służb porządkowych na podstawie uwarunkowań ruchu i potrzeb bezpieczeństwa w strefach.

Budżet obywatelski w Dolnym Wrzeszczu

6 marca 2012
       Wrzeszcz Dolny jest pierwszą dzielnicą Gdańska, w której o wydatkach z budżetu będą mogli zadecydować sami mieszkańcy. Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny postanowiła przeznaczyć na ten cel połowę środków, którymi dysponuje - 50 tysięcy zł. Jest to niewielka kwota, w skali wydatków z budżetu miasta, jednak i tak może zostać za nią zrealizowanych wiele drobnych projektów. Co najważniejsze jednak, jest to krok w stronę budowania rzeczywistej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.
- Propozycje wydatków w ramach budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać sami mieszkańcy – mówi Ewa Lieder, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny. - Grupa sąsiadów może zaproponować, na przykład, utworzenie nowego zieleńca z ławkami, z propozycją projektu edukacyjnego może wyjść również szkoła. Sfinansować można także wydatki dla klubu seniora. Tematyka projektów może dotyczyć wszystkiego, co mieści się w kompetencjach rady dzielnicy. Zgłoszone projekty będą na koniec oceniali sami mieszkańcy i jako radni deklarujemy, że decyzja mieszkańców będzie dla nas wiążąca.

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy czuli się współgospodarzami swojej dzielnicy – wyjaśnia Ewa Lieder. - Dlatego ważne jest, by mieli wpływ na to, co się w niej dzieje. Poza tym wielką przyjemnością będzie dla nas spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o tym, jak może wyglądać nasza dzielnica.

Forum Mieszkańców Wrzeszcza Dolnego odbędzie w sobotę, 10 marca, w II LO w Gdańsku (ul. Jana Pestalozziego 7). Rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa aż do godz. 17.00.
Dodatkowe spotkanie informacyjne na temat budżetu obywatelskiego...


Zasady budżetu obywatelskiego w Dolnym Wrzeszczu:
 pobierz (33 kB)
 pobierz (127 kB)
Formularz projektu:  pobierz (18 kB)
Lista poparcia:  pobierz (14 kB)

"Śmieciowe" spotkanie

6 marca 2012
W dniu 6.03.2012 na rogu ulicy Kościuszki i Chrobrego został zorganizowane spotkanie pomiędzy przedstawicielami Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny a Zarządem Dróg i Zieleni i Strażą Miejską. W trakcie spotkania miał miejsce spacer, w trakcie którego pokazano miejsca nielegalnych wysypisk śmieci i omówiono metody zapobiegania zaśmiecaniu dzielnicy. Nie byliśmy w stanie pokazać wszystkich wysyspisk!
Przedstawiciele Straży i ZDiZ zapowiedzieli szybką interwencję, zaś ze strony Rady zadeklarowaliśmy szybkie reagowanie na powstawanie wysypisk. Radę reprezentowali: Daniel Lipecki - wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy oraz Andrzej Kuligowski - radny, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy.

Na zdjęciach: niektóre z nielegalnych wysypisk (zdjęcia można powiększyć) 



Infolinia Transport Euro 2012

6 marca 2012
Ruszyła specjalna infolinia Transport Euro 2012
Numer infolinii:
58 52 44 522
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 14.30
e-mail: euro@zdiz.gda.pl
Specjalną infolinię, pod numerem której uzyskać można informacje dotyczące kwestii transportowych i komunikacyjnych podczas EURO 2012 w Gdańsku uruchomił Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- Infolinia uruchomiona została przede wszystkim z myślą o mieszkańcach oraz firmach znajdujących się w dzielnicach Letnica i Młyniska oraz w okolicach ulic: Słowackiego, Jana z Kolna, Kościuszki i Kochanowskiego, w których to rejonach podczas dni meczowych obowiązywać będą strefy wyłączone z ruchu kołowego – wyjaśnia Mieczysław Kotłowski, gdański koordynator ds. transportu podczas EURO 2012. I dodaje – chcemy na wszystkie dostępne sposoby ułatwić gdańszczanom dotarcie do informacji kto, jak i kiedy wyrobić będzie mógł specjalny bezpłatny identyfikator umożliwiający wjazd do zamkniętych stref, także to, jak poruszać się po mieście podczas dni meczowych.

źródło informacji: Urząd Miejski w Gdańsku, Referat Komunikacji Społecznej
Wydział Polityki Społecznej
kierownik referatu Piotr Kowalczuk
80-802 Gdańsk, ul. 3 Maja 9, pokój 208 A
tel. 58 526 80 70
www.my.gdansk.pl