Blogger Widgets

Rada Dzielnicy w sprawie planu zagospodarowania

29 września 2011

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny negatywnie zaopiniowała projekty planów zagospodarowania przestrzennego ogłoszone przez Biuro Rozwoju Gdańska.
Znaczną większość głosów zdobyły propozycje:
- odtworzenia ► Stawu Parkowego przy byłym browarze i rezygnacji z jego zasypania,
- zmniejszenia rozmiarów i przesunięcia ku ul. Kościuszki wysokiego obiektu handlowo-biurowego (planowanego przy ul. Nad Stawem w miejsce "indiańskiej wioski"),
- rezygnacji z budowy przed dworcem PKP wysokościowca wyższego od Bazyliki Mariackiej.

Jako argumentację radni przyjęli:
- potrzebę odnowy i powiększania terenów zielonych Dolnego Wrzeszcza, w tym realizacji projektu zleconego przed kilkoma laty przez Urząd Miasta gdańskiej firmie Hydroprojekt,  a dotyczącego odnowienia stawu i wytyczenia wokół niego terenów spacerowych,
- ochronę dzielnicy przed nasilającym się ruchem drogowym w rejonie ulic Wajdeloty, Grażyny, Placu Wybickiego i Kilińskiego.  
Swoją opinię Rada złożyła zarówno w prowadzącym konsultacje Biurze Rozwoju Gdańska, jak i w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Radni dzielnicy Dolny Wrzeszcz przygotowują się do otwartych konsultacji, którymi objęci zostaną zarówno mieszkańcy, jak i - jako partnerzy uzgodnień - potencjalni przyszli inwestorzy z Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski oraz spółki Centrum Hevelius.
Stanowiska Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny w sprawie przedłożonego projektu zmian w zagospodarowaniu przestrzennym ulic Kościuszki, Kilińskiego, Nad Stawem oraz Dmowskiego i okolic dworca PKP (uchwały z dn. 29 września 2011):
► w sprawie terenu Stawu Browarnego i okolic (wraz z b. rozlewnią pepsi-coli)
► w sprawie zabudowy ul. Nad Stawem i Kościuszki
► w sprawie budowy wysokościowca w Górnym Wrzeszczu przed dworcem PKP

Energia w dzielnicach z udziałem architektów i przedstawicieli instytucji miejskich

26 września 2011

Trzecie spotkanie „Energia w dzielnicach” zorganizowane zostało przez Radę Dzielnicy Dolny Wrzeszcz oraz Stowarzyszenie Pomorski Klaster Budowlany przy współudziale Stowarzyszenia Architektów Polskich, w siedzibie SARP w gdańskiej Złotej Bramie. Grono uczestników inicjatywy powiększyło się o przedstawicieli instytucji miejskich: Biura Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Uczestnicy podjęli pracę nad ustaleniem składu grup problemowych, mających zająć się praktycznymi rozwiązaniami technicznymi, organizacyjnymi oraz finansowymi. Przewiduje się m.in. opracowanie powtarzalnych założeń technologiczno-budowlanych, gwarantujących optymalne zwiększenie efektywności energetycznej budynków wytypowanych przez Radę Dzielnicy.
Rozpoczęto uzgodnienia dotyczące zaprezentowania wiedzy technicznej mieszkańcom Dolnego Wrzeszcza. W ramach inicjatywy przewiduje się uruchomienie konsultacji (być może nawet w formie stałego punktu konsultacyjnego), a także spotkań, na których wiedza o rozwiązaniach energetycznych i budowlanych będzie łączona z wiedzą o architekturze, urbanistyce i historii dzielnicy.
Kolejne spotkania zapowiadane są na ostatnią dekadę października – odbędzie się spacer ekspertów po Dolnym Wrzeszczu oraz kolejne spotkanie w SARP. 
_______________
Działania w ramach dolnowrzeszczańskiej inicjatywy "Energia w dzielnicach" są relacjonowane ► na stronie GPN-T (Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego).

Wysokościowce we Wrzeszczu

16 września 2011
Obrazek przedstawia Dolny Wrzeszcz po przebudowie zaplanowanej przez Biuro Rozwoju Gdańska. Rysunek można kliknąć, żeby powiększyć:
           
Wizualizacja obejmuje:
po stronie Górnego Wrzeszcza (lewa część rysunku): 
- wysokościowiec w miejscu przystanków autobusowych,
- Galerię Bałtycką powiększoną po wyburzeniu "Hydrobudowy",
po stronie Dolnego Wrzeszcza (prawa część rysunku): 
- centrum handlowe w miejscu zabudowanego Stawu Browarnego,
- wysoki budynek między ulicami Kościuszki i Nad Stawem, w miejsce planowanej do wyburzenia "indiańskiej wioski",
- skrzyżowanie zjazdu z mostu Kościuszki a Drogą Czerwoną,
- nową jezdnię doprowadzoną od ul. Hynka do ul. Nad Stawem.  

Plany związane są z dążeniem władz Miasta do wysokościowej zabudowy wybranych terenów wzdłuż linii kolejowej. Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych i niektóre szczegóły zamierzeń Miasta dostępne są na stronie Biura Rozwoju Gdańska: www.brg.gda.pl/slow/ 

Więcej o planach wobec Dolnego Wrzeszcza ► w zakładce "Zagospodarowanie przestrzenne".
W tej sprawie ► Uchwała Zarządu Dzielnicy Dolny Wrzeszcz.

Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska

Fotografia oraz informacja ze strony Miasta Gdańska
29 lipca 2011
W sobotę 10 września 2011 w godzinach od 9.00 do 14.00 Rada Miasta Gdańska szeroko otwiera przed turystami i mieszkańcami, drzwi do Nowego Ratusza. Podstawowym celem „Dnia Otwartego” jest przybliżenie mieszkańcom roli, jaką pełni Rada Miasta, głównych zadań stojących przed gdańskimi radnymi oraz ułatwienie spotkań i konsultacji z nimi.

I spotkanie z cyklu "Wspólnie zmieniajmy Wrzeszcz"

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny serdecznie zaprasza mieszkańców
w dniu 12 września 2011 (PONIEDZIAŁEK) na godz. 18.00
do klubu artystycznego "WINDA" ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza) na
I spotkanie z cyklu "Wspólnie zmieniajmy Wrzeszcz".

Chcemy przedyskutować wniosek części mieszkańców ulicy Klonowicza o zmianę organizacji ruchu z dwukierunkowej na jednokierunkową na ulicy Klonowicza na odcinku od Modrzewskiego do Mickiewicza.

Chcesz mieć wpływ na swoją ulicę? Przyjdź na spotkanie!

29 l


Chmury nad nowymi placami zabaw?

1 września 2011
Fot. Zuzanna Kaczmarek

8 sierpnia wygraliśmy w miejskim konkursie 50 tyś. zł na mały plac zabaw w okolicy Al. Gen. Hallera 155 przy ścieżce rowerowej. Wniosek pisaliśmy wraz z Forum Rad Dzielnic, a konkretnie z Panem Andrzejem Witkiewiczem (ukłony), a profesjonalny projekt placu zabaw wykonały architektki Panie Agnieszka Majkowska-Szubska i Barbara Zgórska (ukłony).
I co? Powinniśmy się cieszyć - zadanie wykonane. Już byliśmy po pierwszych rozmowach z wykonawcami. Już witaliśmy się z gąską.
Ale okazało się, że część wygranych wniosków nie spełniało warunków konkursu i wyniki konkursu zostały unieważnione.
Nie wiem czy mamy się martwić, chociaż spełniliśmy wszystkie warunki konkursu?
Nie wiem czy na marne nie pójdzie praca społeczników i mieszkańców?
Jaka jest szansa na uczciwe drugie rozdanie?
Kolejne wyniki w połowie września. Trzymajcie kciuki!
Ewa Lieder

Informacja w prasie: ► "Dla kogo 50 tys.? Nowe wyniki konkursu na plac zabaw"

1 września

1 września 2011
Uchwała Rady Dzielnicy
Radni Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, zebrani w dniu 1 września 2011 na uroczystej sesji, stwierdzają co następuje:
1.   Składamy hołd Polakom - mieszkańcom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanym, okaleczonym i poszkodowanym wskutek II wojny światowej.
2.   Oddajemy cześć mieszkańcom osiedla Polenhof w Dolnym Wrzeszczu – kolonii, będącej w Wolnym Mieście Gdańsku centrum polskiej aktywności patriotycznej, społecznej, kulturalnej i religijnej.
3.   Wskazujemy na potrzebę podjęcia prac nad dokumentowaniem historii ludzi i miejsc związanych z utrzymaniem polskości we Wrzeszczu.
4.   Zwracamy się do Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej i Prezydenta Miasta Gdańska o przystąpienie do współpracy na rzecz urządzenia na terenie dawnego Polenhof stałej ekspozycji poświęconej Polonii Wolnego Miasta Gdańska i polskiej historii Wrzeszcza. 
Na zdjęciach: Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego i Tablica Pamięci Klubu Gedania
Fot. Rada Dzielnicy. Kopiowanie zdjęć dozwolone bez ograniczeń